Branża IT zajmuje się stosowaniem technologii obliczeniowych, czyli oprogramowania i sprzętu komputerowego w biznesie, opiece zdrowotnej szkołach i innych organizacjach, w tym w instytucjach państwowych. Obejmuje: programowanie, inżynierię komputerową, cyberbezpieczeństwo i systemy informacyjne. Branża skupia w sobie specjalistów różnych dziedzin, które swoje umiejętności potrafią przenieść do świata zbudowanego z cyfr.
Czym się charakteryzuje branża IT?
Mówi się o niej, że jest rynkiem pracownika, a nie pracodawcy. Oznacza to, że to pracownicy dyktują swoje warunki. Do pracy w niej zachęcają przede wszystkim zarobki, które nie znają kwoty maksymalnej. Pracownicy nie muszą kończyć żadnych studiów – w programowaniu liczą się przede wszystkim umiejętności, nie dyplom.
Zawody, jakie obejmuje branża IT:
- programista – osoba pisząca programy komputerowa, posługująca się zazwyczaj kilkoma językami programowania (C, C++, Java, Python)
- specjalista od data science – zajmuje się analizą danych,
- UX Designer – dba o to, by użytkownikowi aplikacji lub strony internetowej podczas korzystania z niej, towarzyszyły tylko przyjemne emocje
- tester oprogramowania – jego praca polega na tropieniu błędów w programach i grach,
- rekruter IT – jest odpowiedzialny za znalezienie odpowiednich kandydatów do pracy w branży IT, odbywa rozmowy w większości przez Internet, ponieważ cała branża ma to do siebie, że w jednej firmie można zrzeszać pracowników z wielu krajów,
- grafik – projektuje grafiki, strony internetowe, gry komputerowe.
Jak zacząć pracę w IT?
Przede wszystkim musisz spełniać kilka podstawowych wymagań. Jednym z nich jest gotowość do ciągłej nauki. Branża IT należy to niezwykle dynamicznych, a nowe elementy pojawiają się każdego dnia. Drugie wymaganie to znajomość języka angielskiego, ponieważ większość firm nawiązuje liczne współprace międzynarodowe, a same języki programowania bardzo często oparte są na podstawach języka angielskiego. Najważniejszym elementem codziennej pracy jest jednak samodyscyplina i motywacja – praca w IT wiąże się z codziennym rozwiazywaniem problemów, a ponieważ ciągle pojawiają się nowe, należy się uczyć i rozwijać praktycznie bez przerwy.
Jak już wspomnieliśmy, praca w branży IT nie wymaga skończenia żadnych studiów. Jeśli chcesz jednak zostać programistą, powinieneś potrafić posługiwać się przynajmniej jednym językiem programowania. Możesz nauczyć się go sam, ale możesz też skorzystać z licznych kursów. Czasami są to także kursy weekendowe, które nie będą kolidować z codzienną pracą i pozwolą rozwijać się poza murami aktualnego miejsca pracy.
Podstawowa zasada to jednak działanie. Nie zastanawiaj się. Działaj! Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy branża IT jest dla Ciebie – spróbuj. Nie ma lepszej drogi by się o tym przekonać, niż przez doświadczenie tego na własnej skórze.