Nauka języków obcych nie jest niczym nowym. Pojawia się już w przedszkolu i towarzyszy dzieciom i młodzieży aż do zakończenia szkoły średniej lub do końca studiów. Naukę nowego języka coraz częściej rozpoczynają też osoby dorosłe, o czym świadczy chociażby fakt powstawania coraz to większej ilości szkół językowych.
Dlaczego więc warto uczyć się języków obcych?
Pierwszym powodem, dla którego warto jest fakt, że znajomość języka obcego sprawia, że jesteś bardziej niezależny. Znając jakikolwiek inny język, niż Twój ojczysty, możesz wyjechać do kraju którego językiem potrafisz się posługiwać i czuć się tam swobodnie. Jeśli znasz język angielski, to liczba krajów w jakich możesz z niego korzystać dodatkowo wzrasta. Z języka możesz korzystać zarówno w trakcie wakacji, jak i wtedy gdy najdzie Cię chęć diametralnej zmiany i zdecydujesz się na przeprowadzkę do innego kraju.
Każdy nowy język jest kluczem do innego świata. Dzięki jego znajomości możesz poznać nową kulturę, zupełnie nowych ludzi, prowadzić ciekawe rozmowy i rozwijać się w każdym aspekcie. Jeśli interesujesz się medycyną i znasz jedynie język ojczysty, to do pogłębiania wiedzy możesz wykorzystywać tylko artykuły i publikacje naukowe, które zostały na nasz język przetłumaczone. Jeśli jednak znasz choćby jeden język obcy, to możliwości są już przynajmniej dwa razy większe.
Możesz czytać książki w języku oryginalnym! Na pewno zdajesz sobie sprawę, że każde tłumaczenie sprawia, że w tekście, który czytamy, jest pewne odbicie osoby tłumacza. Jego punkt widzenia, poglądy czy opinie nie pozostają bez znaczenia. Znajomość języka obcego sprawia, że możesz czytać książki i skupiać się tylko i wyłącznie na tym, co ich autorzy mieli na myśli – bez ingerencji osób trzecich.
Jak zacząć naukę języków obcych?
Znajdź motywację – to klucz do każdego rodzaju sukcesu, także tego językowego. Jeśli będziesz miał jasno określony cel, np. chęć wyjazdu na wymianę studencką, czy chęć odbycia w kamperze podróży po dalekiej wyspie, nauka będzie szła dużo łatwiej.
Dopasuj metodę nauki do Ciebie. Możesz wybrać kursy internetowe, zajęcia online, zajęcia stacjonarne lub grupowe. Wszystko zależy od tego w jakiej formie nauka przychodzi Ci łatwiej i na jaką formę nauki aktualnie Cię stać. Jest też opcja całkowicie darmowa lub bardzo mało płatna – aplikacje na telefon.
Otaczaj się językiem, kiedy to tylko możliwe. To najbardziej uniwersalny sposób do nauki czegokolwiek. Oglądasz film w obcym języku? Włącz napisy zamiast lektora czy dubbingu. Czytasz ciekawą książkę? Kup też wersję oryginalną.
Zmień język w swoim telefonie lub komputerze na taki którego chcesz się nauczyć. Słuchaj radia nadawanego z zagranicy – sposób mówienia prezenterów radiowych jest zazwyczaj bardzo potoczny i brzmi dokładnie tak samo jak rozmowy ludzi na ulicy.
Kojarzysz na pewno małe karteczki przyklejone do niektórych mebli i sprzętów domowych, gdy w domu mieszka młody uczeń uczący się czytać. To także fajny sposób do nauki języków obcych. Dzięki temu nawet w dniu w którym totalnie będzie brakować Ci czasu na naukę, ten język będzie wchodził Ci do głowy trochę sam, bez wysiłku.