W internecie znajdziemy wiele różnych sposobów na zarobek. Jedne mogą przynieść nam parę złotych do domowego budżetu tak jak na przykład rozwiązywanie ankiet. Są też ciekawsze i lepiej płatne zajęcia jak chociażby copywriting czy prowadzenie social mediów, jednak najwięcej pieniędzy znajdziemy w branży internetowego handlu czyli e-commerce.
Czym jest dropshiping?
Dropshiping mówiąc w skrócie to zwykły internetowy sklep w którym nie ma magazynu. Za przechowywanie towaru i jego wysyłkę odpowiada firma zewnętrzna w tym wypadku hurtownia. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie musimy zaprzątać sobie głowy całą logistyką, a możemy skupić się wyłącznie na obsłudze klienta oraz marketingu. Jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie chcą dużo inwestować na początku swojej drogi z biznesem.
Zalety i wady dropshipingu
Jak wszystko dropshiping ma swoje plusy i minusy, postaram się wypisać te najważniejsze. Do plusów należy:
- Nie musimy zajmować się logistyką produktu, wszystko za nas robi hurtownia, również zwroty towaru
- Niskie koszty wejścia w ten biznes
- Nie potrzebujemy magazynu na nasz towar
- Możemy sprzedawać produkty różnych branż pod szyldem jednego sklepu
- W prosty sposób na platformach sklepowych możemy zarządzać naszym sklepem
- Bardzo często wysokie marże
- Nie jest to bardzo czasochłonne, prowadzenie sklepu w dropshipingu łatwo połączyć z pracą na etacie, bądź innym biznesem
- Początkowo możemy działać bez zakładania działalności gospodarczej dzięki czemu nie będziemy mieli praktycznie kosztów
- Tanim kosztem możemy sprawdzić jak wygląda prowadzenie biznesu od środka
Oczywiście sklep w formie dropshipingu to nie tylko zalety. Jest też kilka minusów mianowicie:
- Bardzo duża konkurencja w wielu branżach przez co wiele sklepów walczy po prostu ceną
- Trudno znaleźć dobrą hurtownie, która sprawnie będzie wysyłała nasz towar i odbierała reklamacje
- Zarobek dzielimy nie tylko na naszą firmę, ale też na całą logistykę
- Często długi czas wysyłki produktów
- Musimy nauczyć się skutecznego marketingu
Jak widać dużo więcej jest zalet niż wad tego modelu logistycznego.
Jak zacząć przygodę z dropshipingiem?
Na początku musimy oczywiście podjąć decyzję o chęci działania w handlu internetowym. Później ważną rzeczą jest wybór branży, w której chcemy działać. Najlepiej żeby to było coś na czym się znamy i co będziemy lubić sprzedawać i testować. Później powinniśmy ułożyć cały plan marketingowy nazwa, logo, reklamy produktów w social mediach i w google ads. Najtrudniejszy moment to znalezienie dobrej hurtowni musimy znaleźć taką z dobrymi cenami i jakością oraz taką, która sprawnie będzie prowadziła naszą logistykę. Po tym wszystkim musimy założyć sklep na jakiejś platformie handlowej i zacząć sprzedawać. Kiedy będziemy mieć coraz większe zyski powinniśmy założyć działalność gospodarczą i odprowadzać podatki. I właśnie w ten sposób zostaliśmy przedsiębiorcami.