Jak napisać dobre CV i list motywacyjny? Co w nich zawrzeć? Poradnik

Rynek pracy w Polsce w obecnych czasach to zdecydowanie rynek pracownika. Oznacza to, że zapotrzebowanie na pracownika jest ogromne, a więc możliwości znalezienia satysfakcjonującej pracy jest coraz więcej. Przedsiębiorcy, mając na uwadze wzrost gospodarczy, zaczynają mieć potrzebę zwiększenia stanu zatrudnienia.  Pierwszym etapem procesu rekrutacji pracowników jest przegląd złożonych aplikacji. Dlatego tak ważne jest, aby napisać CV i list motywacyjny, który zwróci uwagę potencjalnego szefa. Jak więc napisać dobre CV, aby zrobić wrażenie na rekrutujących? Co należy zawrzeć w liście motywacyjnym, aby zrobić wrażenie na rekrutujących? Warto zapoznać się z  poradnikiem, dzięki któremu zwiększysz swoją szansę na zatrudnienie. 

Co to jest CV i list motywacyjny?

Curriculum vitae potocznie zwane CV z łacińskiego oznacza przebieg życia. Jest to podstawowy dokument uznawany w procesie rekrutacji. Dobrze napisane CV powinno zawierać dużo informacji, które będą przyciągać uwagę i mogą interesować przyszłego pracodawcę. Należy pamiętać, że dobre CV jest naszą wizytówką. List motywacyjny to dodatek do CV. Pozwala on poznać pracodawcy naszą motywację w stosunku do oferowanego stanowiska pracy. Oba te dokumenty mogą zaważyć o naszej karierze zawodowej, dlatego tak ważne jest, aby były zarówno CV, jak i list motywacyjny napisane były rzetelnie.

Jak wygląda dobrze napisane CV?

CV, czyli nasz zawodowy życiorys, powinien być przejrzysty i czytelny. Niezbędnymi informacjami zwartymi w CV są dane osobowe (imię, nazwisko, adres, dane kontaktowe). W życiorysie należy także zawrzeć informację o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. W dalszej kolejności warto odnieść się do znajomości języków obcych, umiejętności oraz posiadanych certyfikatów i zaświadczeń o zdobytych uprawnieniach. Warto pamiętać, że dobre CV powinno wskazywać, jakie kandydat ma zainteresowania oraz zalety osobiste. Wbrew pozorom te dwie kategorie mogą mieć wielkie znaczenie podczas aplikowania na wolne stanowisko pracy. Nie zapominajmy o zdjęciu, które także stanowi element pożądany w CV.

Co zawrzeć w liście motywacyjnym?

Dobrze napisany list motywacyjny powinien zawierać szczegółową argumentację, dzięki której rekruter będzie mógł poznać naszą motywację i chęci do podjęcia zatrudnienia. Głównymi składnikami takiego listu są:

  • dane osobowe
  • dane adresata oraz zwrot grzecznościowy
  • wstęp, w którym powołamy się na konkretną ofertę pracy, ze wskazaniem stanowiska, na jakie aplikujemy
  • rozwinięcie, w którym wykazujemy wyjaśnienia co do powodów aplikacji
  • zakończenie, w którym wyrazimy nadzieję na spotkanie.

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj