Jak social media wpływają na ludzką psychikę?

Social media, lub inaczej media społecznościowe zaczęły funkcjonować w ubiegłym dziesięcioleciu, a ostatnie kilka lat przyniosło ich gwałtowny rozwój. Zaczęło się od takich portali jak facebook czy snaphat, aż do powstania instagrama, tik-toka i innych, mniej popularnych aplikacji. Poza tymi mediami, które ułatwiają kontakt ze znajomymi powstało też wiele takich, które grono osób znajomych mają powiększyć, lub nawet pomóc w znalezieniu miłości, jak tinder czy badoo

Czy korzystając z social mediów jesteśmy świadomi tego jak wpływają na ludzką psychikę? Zapewne nie. Jednak wielu psychologów, lekarzy, terapeutów i pedagogów apeluje i edukuje ludzi w kontekście oddziaływania mediów społecznościowych na funkcjonowanie psychiki ludzkiej. 

Zmniejszone poczucie własnej wartości

Porównywanie się z użytkownikami innych, często bardzo dopieszczonych i wyidealizowanych kont społecznościowych sprawia, że  poczucie własnej wartości użytkowników skrolujących aplikację gwałtownie spada. Nawet jeśli jesteśmy świadomi tego, że część życia ukazywana na instagramie, czy innych aplikacjach to tylko wycinek odpowiednio dobrany pod wymagania obserwatorów, to w momentach słabszego samopoczucia nie jesteśmy w stanie zapanować nad pojawieniem się negatywnych emocji.

Pogorszenie relacji interpersonalnych 

Mimo, iż portale społecznościowe sprawiają, że mamy ułatwiony kontakt z ludźmi ze wszystkich stron świata, to udowodniono już wielokrotnie, że mają destrukcyjny wpływ na relacje w świecie rzeczywistym. Czas spędzony w social mediach podczas spotkań ze znajomymi jest dzisiaj niestety codziennością, co z dnia na dzień sprawia, że nasze relacje z przyjaciółmi ulegają pogorszeniu. Wiele badań wskazuje na bardzo negatywny wpływ mediów na relacje w rodzinie, gdzie zamiast na rozmowie, spędza się czas na przeglądaniu telefonu i aplikacji w nim. 

Pogorszenie pamięci i koncentracji

Social media wpływają znacząco na koncentrację i pamięć. Gigantyczne ilości danych, jakie docierają codziennie do naszego mózgu sprawiają, że ten nie jest w stanie wyselekcjonować tych najważniejszych i ich zapamiętać. Czuje się przytłoczony i najprościej mówiąc „ulega zatarciu”, czyli chwilowo się dekoncentruje. Jeśli spędzamy w mediach naprawdę dużo czasu, zmiany jakie zachodzą w naszym mózgu mogą pozostać nieodwracalne i prowadzić do wielu problemów z koncentracją w przyszłości. 

Problemy ze snem

Na problemy ze snem social media wpływają nie bezpośrednio, ale poprzez urządzenie jakie jest niezbędne do korzystania z nich – telefon. Jego niebieskie światło sprawia, że nasz mózg czuje się rozbudzony i nie wyczuwa, że nadeszła pora na sen. Warto więc przed snem, zamiast po telefon – sięgnąć po książkę. 

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj