Laptop czy dobry tablet biznesowy – czyli co lepiej sprawdzi się podczas home ofiice?

Ostatnie półtora roku wprowadziło niemałą rewolucję na rynek pracy. Niektóre zawody, które nie wymagają codziennego kontaktu z miejscem pracy, rozpoczęły pracę zdalną. Dla większości był to impuls do stworzenia sobie w domu małego biura, a nawet jeśli nie było możliwe wygospodarowanie pomieszczenia do pracy, to niezbędne było choćby zakupienie biurka, czy dodatkowej podstawki pod laptopa.

Wiele osób pracujących w korporacjach czy biurach ma możliwość korzystania tam z komputera stacjonarnego. Jest on jednym z najwygodniejszych do takiej pracy – posiada duży ekran, w sporej odległości od oczu i wygodną klawiaturę, którą możemy przesuwać w którą tylko stronę chcemy. W domu nie każdy jednak ma na tyle dużo miejsca, by tak sporych gabarytów sprzęt zmieścić. Stoimy więc często przed wyborem, jaki mniejszy sprzęt wybrać.

Laptop czy tablet?

Jak już zdecydowaliśmy, że na komputer stacjonarny nie mamy miejsca, lub zwyczajnie nas na niego nie stać – ponieważ wiążę się on także ze sporymi kosztami – możemy wybrać z jednej z dwóch tańszych i mniejszych opcji. Do wyboru mamy laptopy lub tablety i tutaj przedstawimy analizę tych dwóch poszczególnych sprzętów. Porównamy ich wady i zalety, tak aby łatwiej było podjąć decyzję. 

Laptop – zalety i wady

Laptop jest urządzeniem, funkcjonującym w dokładnie taki sam sposób jak komputery stacjonarne. Można w nim instalować i korzystać na nich z dokładnie tych samych programów – nie posiadają żadnych ograniczeń. W zależności od naszych potrzeb możemy dobrać odpowiednie parametry i wydajność. Wszystko zależy od tego czego potrzebujemy – czy lepszej karty graficznej, czy większej pamięci RAM. Posiada pełną klawiaturę z taką samą ilością znaków jak komputery stacjonarne. Ma też sporej wielkości ekran.

Wadą laptopów są na pewno ich dość spore gabaryty. Zazwyczaj sprzęt ten trochę waży, a do jego transportu potrzebujemy specjalnej torby. Jeśli chcemy kupić dobry i wydajny laptop musimy liczyć się też ze sporym wydatkiem. 

Tablety – zalety i wady

Podstawową zaletą tabletu jest jego rozmiar – jest niewielki. Można bez trudu zmieścić go w plecaku lub w torebce. Do zabezpieczenia go w trakcie transportu wystarczy wyposażyć się w miękki pokrowiec. Jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Posiada ekran dotykowy, więc nie potrzeba żadnej dodatkowej myszki. Jest często znacznie tańszy niż laptop. 

Wymaga jednak dokupienia dodatkowej klawiatury jeśli Twoja praca polega przede wszystkim na pisaniu. Klawiatura dotykowa dla większości użytkowników jest mało praktyczna. Ma też mały ekran. Istnieje pewna grupa aplikacji i programów, które nie stworzyły swojej wersji na tablet, korzystanie z nich jest więc niemożliwe. 

Jeśli jednak ciągle masz problem z wyborem, możesz rozważyć urządzenia hybrydowe. Najprościej mówiąc, są to laptopy posiadające dotykowy, odłączany ekran. Można korzystać w różny sposób, w zależności od aktualnych potrzeb. Mają jednak sporo wyższe ceny i na rynku urządzeń elektronicznych jest ich ciągle niewiele. 


Zobacz najlepsze laptopy na webinet.pl.

Najnowsze artykuły

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj